Przejdź do menu nawigacji Przejdź do treści aktualnej strony
Artboard 32 Artboard 5 Artboard 19

Częściej dzwonimy niż smsujemy z zagranicy. I słono za to płacimy…

Z ostatniego raportu „Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce” opublikowanego przez UKE wynika, że w ciągu ostatniego roku wysyłanie smsów przestało być najpopularniejszą usługą telekomunikacyjną, z której Polacy korzystają wyjeżdżając za granicę. 83% badanych odpowiedziało, że najczęściej po prostu dzwoni korzystając z roamingu. Usługą, która notuje największy wzrost użytkowania jest dostęp do Internetu przez telefon. W 2012 roku z Internetu przez telefon w roamingu skorzystało prawie dwa razy więcej osób niż rok wcześniej.

Niestety, jak pokazuje analiza przygotowana przez firmę FreecoNet, operatora telekomunikacyjnego – lidera polskiego rynku VoIP, używając telefonów w ten sposób, Polacy mogą narażać się na wysokie rachunki.

„Kończy się sierpień, czyli miesiąc, w którym Polacy najczęściej wyjeżdżają za granicę. Powrót z wakacji wcale nie musi oznaczać końca wydatków z nimi związanych. Wysokość rachunku telefonicznego może nieprzyjemnie zaskoczyć. Znany jest przypadek, kiedy nieuważne korzystanie z Internetu w Niemczech kosztowało naszego rodaka około 120 tys. złotych. Wizja kilkuset złotych na rachunku skutecznie odstrasza nas od swobodnego używania telefonów w czasie zagranicznych wyjazdów. Wiele osób po prostu wyłącza telefon na czas wyjazdu, pozbawiając się możliwości kontaktu ze światem. Nie musi tak być” – komentuje sytuację polskich konsumentów Dominik Zimakowski, Business Line Manager FreecoNet, Aiton Caldwell SA.

Skomplikowanie rynku telekomunikacyjnego powoduje, że operatorom „uchodzi na sucho” obciążanie klientów kilka, a nawet kilkaset razy wyższymi kosztami, niż sami ponoszą. Będąc w Chinach przeciętny użytkownik telefonu komórkowego używanego w polskiej sieci zapłaci za minutę połączenia około 6 złotych. Podobnie kształtują się stawki za rozmowy z USA czy Kanady. W przypadku krajów Unii Europejskiej zastosowanie ma górny limit cen za rozmowy w roamingu. Nie oznacza to jednak, że nie da się dzwonić jeszcze taniej.

„Wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie i dostęp do sieci WiFi. Stosując takie rozwiązanie, dzwoniąc, na przykład z Chin, możemy zaoszczędzić nawet do 99,5% ceny połączenia i zamiast 6 złotych za minutę rozmowy z egzotycznych wakacji zapłacić 3 grosze. To nasza propozycja na walkę z roamingiem” – dodaje Dominik Zimakowski.

Według danych Komisji Europejskiej 71% danych ściągniętych przez użytkowników telefonów i tabletów w Europie zostało pobranych za pośrednictwem WiFi. Odsetek ten, dzięki rozwojowi infrastruktury, ma wzrosnąć do 78% w 2016 roku. To oznacza, że korzystanie z rozwiązań pozwalających uniknąć roamingu będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej powszechne.